avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescrierea unei datorii (factura telefonie)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescrierea unei datorii (factura telefonie)

Buna seara,

De vre-o doua saptamani am primit un plic de la (firma recuperari creante) prin care mi se aducea la cunostinta "decizia de continuare a procedurii pe cale judecatoreasca", pentru o factura restanta din 2008.
Tin sa precizez ca, pana atunci nu am primit absolut nimic.
Acum ma hartuiesc zilnic cu telefoane prin care ma ameninta ca ma dau in judecata.
Ce pot sa fac in aceasta situatie? In cat timp se prescrie o astfel de datorie? E posibil sa ma hartuiasca dupa atata timp? Ce pot sa fac eu legal?

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 28 Noiembrie 2012
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:16, 29 Noiembrie 2012
Termenul general de prescriere a datoriilor este de 3 ani
Daca nu vi s-a comunicat in termen somatie de plata,este evident ca se incearca determinarea dvs la plata
Adica DOAR se incearca...
Nu aveti nimic de facut, daca nu vreti sa platiti ce datorati, e dreptul lor sa insiste sa platiti, mai ales ca pe cale judecatoreasca n-o pot face dreptul lor fiind prescris. Nu-i mai luati in seama sau schimbati-va nr de tel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare prealabila inceperii executarii silite dupa 8 ani marysa_2u marysa_2u am facut un credit in 2004,am platit pana in 2005 ....dupa multe scrisori si amenintari de la o KSI azi am primit notificarea de la ei cu timbru fiscal de ... (vezi toată discuția)
Rate banci ancaoanaa ancaoanaa am mai multe credite,dintre care la unele nu am mai platit de mai bine de 3 ani.in continuare ma suna firmele de recuparare la care bancile le-au vandut ... (vezi toată discuția)
Somatie pentru credit din 2007 alina01989 alina01989 Buna ziua. Va rog sa ma jutati cu un sfat. Am nevoie de avocat sau nu? povestea mea: sotul meu a facut un credit la BCR in anul 2007 in val de aprox ... (vezi toată discuția)