Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescrierea unei datorii (factura telefonie)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescrierea unei datorii (factura telefonie)

Buna seara,

De vre-o doua saptamani am primit un plic de la (firma recuperari creante) prin care mi se aducea la cunostinta "decizia de continuare a procedurii pe cale judecatoreasca", pentru o factura restanta din 2008.
Tin sa precizez ca, pana atunci nu am primit absolut nimic.
Acum ma hartuiesc zilnic cu telefoane prin care ma ameninta ca ma dau in judecata.
Ce pot sa fac in aceasta situatie? In cat timp se prescrie o astfel de datorie? E posibil sa ma hartuiasca dupa atata timp? Ce pot sa fac eu legal?

Va multumesc anticipat!
gi-jane2, moderator
Termenul general de prescriere a datoriilor este de 3 ani
Daca nu vi s-a comunicat in termen somatie de plata,este evident ca se incearca determinarea dvs la plata
Adica DOAR se incearca...
Nu aveti nimic de facut, daca nu vreti sa platiti ce datorati, e dreptul lor sa insiste sa platiti, mai ales ca pe cale judecatoreasca n-o pot face dreptul lor fiind prescris. Nu-i mai luati in seama sau schimbati-va nr de tel.