Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

un furnizor neplatitor de tva mi-a facturat in sept, oct,nov...prestarii servicii....acum m-a sunat ca contabila lui nu a fost atenta si a depasit plafonul si tb sa se faca platitor de tva din luna sept. Acum tb sa-mi storneze facturiile din sept,oct si nov si sa-mi factureze cu tva?
Nu se poate inregistra retroactiv ca si platitor de tva.V-a colecta tva la facturile emise,TVA ce il va suporta societatea care a omis inregistrarea.
Daca se v-a inregistra pana pe data de 10.12.2012 v-a deveni platitor incepand cu data de 01.01.2013.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil