Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata/anticipat partiala, etc
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata/anticipat partiala, etc

Buna seara
Sunt femeie, nascuta in 5 august 1970. Lucrez din octombrie 1988, am lucrat 6 sau 8 luni full time, apoi pana in octombrie 1992 jumatate de norma (4h). Am intrat in somaj si ajutor social pentru 18 luni si m-am reangajat cu norma intreaga in octombrie 1994 (se pare ca e luna schimbarilor pt mine) si am demisionat in noiembrie 1997, dupa care am mai stai "pe margine" pana in noiembrie 1999. Apoi am lucrat din nou cu norma intreaga, pana in nov 2001 cand am nascut si am avut "2 ani de vacanta" pt cresterea copilului, m-am reintors la locul de munca in nov 2003 . In 2007 am nascut din nou si am avut cei 2 ani de crestere a copilului pana in iunie 2009, am mai avut sansa sa lucrez 2 ani si firma s-a inchis, drept pt care am fost in somaj iunie 2011-iunie 2012. Am 42 de ani si nu gasesc loc de munca desi am studii superioare (seral 1989-1995) si cunosc 4 limbi straine, deci m-am gandit la varianta unei pensionari anticipate. Am vreo sansa in viitorul apropiat? Aproximativ cand as putea face pasul si sub ce forma? Daca se face pensionare anticipata stiu ca valoarea pensiei este mai mica , dar la implinirea varstei oficiale de pensionare pot spera la vreo crestere a valorii? Multumesc frumos!!
Dv. faceti parte din generatia care se pensioneaza la 63 de ani,stagiu complet de cotizare este de 35 de ani,stagiul minim de cotizare este de 15 ani.Pt.pensionare anticipata partiala la varsta de 58 de ani,trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani,Penalizarea este de 45% pt.cei 5 ani de anticipare(0,75% pt.fiecare luna de anticipare).Pana cand iesiti dv. la pensie se vor mai schimba mai multe legi de pensionare.Sincer imi pare rau ca o persoana cu pregatirea dv. nu-si poate gasi un loc de munca.Va doresc sanatate si puterea de a trece peste acest "hop" din viata.
Valentin Mester, utilizator