Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

ce se intampla daca unul dintre mostenitori nu vrea sa se prezinte la succesiune deschisa la aproape 2 ani de la cel decedat?se amana procesul?se face partaj?se decade din drepturi prin neprezentare?succesiunea se face prin judecatorie..
Daca a acceptat mostenirea in termen, mostenirea se dezbate fara prezenta acestuia, nefiind necesara, astfel incat se va dezbate si i se va acorda cota la care are dreptul.
Chiar daca mostenitorul nu se prezinta la proces acesta se va finaliza.
Faptul ca nu se prezinta este in avantajul dvs.
ce inseamna "daca a aceptat mostenirea in termen"?
Adica daca a dat o declaratie de acceptare a mostenirii la notar ori a facut acte de acceptare tacita in termenul stabilit de lege.

In cazul in care defunctul a decedat inainte de 1.10.2011, termenul legal de optiune succesorala este de 6 luni
In cazul in care defunctul a decedat dupa 1.10.2011, termenul legal de optiune succesorala este de 1 an.