avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

ce se intampla daca unul dintre mostenitori nu vrea sa se prezinte la succesiune deschisa la aproape 2 ani de la cel decedat?se amana procesul?se face partaj?se decade din drepturi prin neprezentare?succesiunea se face prin judecatorie..
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 17:25, 3 Decembrie 2012
Daca a acceptat mostenirea in termen, mostenirea se dezbate fara prezenta acestuia, nefiind necesara, astfel incat se va dezbate si i se va acorda cota la care are dreptul.
Chiar daca mostenitorul nu se prezinta la proces acesta se va finaliza.
Faptul ca nu se prezinta este in avantajul dvs.
ce inseamna "daca a aceptat mostenirea in termen"?
Adica daca a dat o declaratie de acceptare a mostenirii la notar ori a facut acte de acceptare tacita in termenul stabilit de lege.

In cazul in care defunctul a decedat inainte de 1.10.2011, termenul legal de optiune succesorala este de 6 luni
In cazul in care defunctul a decedat dupa 1.10.2011, termenul legal de optiune succesorala este de 1 an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mac6 mac6 Sunt instiintat dupa aproape sapte ani de decesul unei rude.Este o fapta care pedepsibila aceasta lipsa de diligenta a celorlati mostenitori care nu au anuntat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ... Daniela2275 Daniela2275 Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii teo1980 teo1980 Buna ziua, Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii. In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in ... (vezi toată discuția)