Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pensionare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pensionare

Iulian: Mama mea este pensionata medical din1995 grad // avand o vechime in munca de 23 ani si 7 luni 3 ani grupa a doua si este nascuta in anul 1950. Cand poate iesi la pensie la limita de varsta?
Multumesc anticipat!
Art. 64 din Legea nr. 19/2000: "La implinirea varstei standard sau a varstei standard reduse conform legii pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii."
Daca mama dvs. este nascuta in ianuarie 1950, putea sa depuna cerere din mai 2008. Daca este nascuta in decembrie 1950, poate depune cererea in iulie 2009.
Intrucat nu ati precizat luna nasterii mamei dvs., nu pot sa va spun cu exactitate luna si anul in care poate depune cerere pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier Juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
eu am un caz similar printre angajatii mei si dupa ce a facut cerere de pensionare la limita de varsta, fiind nascuta in 1950 in luna august raspunsul venit de la casa de pensii a fost ca datorita vechimii sub 27 ani si nu stiu cate luni termenul de pensionare este in 2011
Mama user-ului este pensionata pentru invaliditate gradul II, adica fara posibilitatea de a munci!
Dvs. vorbitil, presupun, despre o pesoana care doreste sa beneficieze de pensie penru limita de varsta si munca depusa.