Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VARSTA PENSIONARE ANTICIPATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VARSTA PENSIONARE ANTICIPATA

Buna ziua. Sunt nascuta pe 29.01.1959 si am lucrat din 1976 pana in 2007.Din 2007 am pensie de boala gradul II. Am lucrat 14 ani ca marochiner, deci grupa I. Am un singur copil. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial si cu cat afecteaza ca venit aceasta pensionare fata de cea de drept.Va multumesc
Un beneficiar de pensie de invaliditate nu poate solicita pensie anticipata partiala sau pensie anticipata. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani, varsta fiind redusa corespunzator perioadei lucrate in grupa.

Art. 64 - Legea nr. 19/2000
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea