Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de maternitate si concediul de cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de maternitate si concediul de cresterea copilului

Buna ziua,
Am si eu o problema de lamurit: Sunt insarcinata in luna a 6-a, sunt angajata din 2009 ca pfa la o firma, iar din februarie 2012, cu contract de munca de 2 ore la alta firma. Din luna ianuarie ar trebui sa intru in concediul de maternitate, pe care mi-l va elibera medicul de familie. M-am gandit sa depun concediul la firma la care lucrez cu 2 ore iar la cea cu pfa sa mai merg cu jumatate de norma, deoarece ma simt bine si pot sa muncesc. E legal? Si apoi cand anume dupa nastere trebuie sa-mi suspend activitatea pfa? Dupa cele 42 de zile obligatorii sau din momentul nasterii?
Si apoi mai am o intrebare: Pe activitatea pfa inregistrez restante la CASS si CAS. Idemnizatia de crestere a copilului este conditionata de aceste plati restante sau nu? Ca in conformitate cu noile prevederi am inteles ca se conditioneaza doar de plata taxelor si impozitelor locale. E adevarat?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Legislatia nu prevede ca pe perioada concediului de maternitate nu puteti presta o munca la alt angajator numai ca acest concediu se acorda pentru protejarea sanatatii mamei si a copilului iar dvs. nu prea tineti cont de asta.

2. Activitatea ca PFA trebuie suspendata cu data cu care solicitati CCC.

3. - Plata sau neplata contributiilor de asigurari sociale (la pensie, sanatate si somaj) nu au relevanta in aprobarea indemnizatiei pentru CCC.
- Singura conditie este ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri profesionale (din prestarea unei munci) impozabile.
multumesc pentru raspunsul prompt.