Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Plata cheltuieli de judecata

Buna dimineata,

Am cateva intrebari si va rog sa ma ajutati sa inteleg...

1.Va rog sa ma lamuriti ce se intampla dupa ce instanta admite cererea de învestire cu formulă executorie a unor sentinţe civile (sunt 3 la numar in toate ciclurile procesuale) ?
Este vorba de executare silita prin poprire pe salariu ? Mentionez ca este vorba de sume de bani.
2. Pentru toate deciziile trebuie sa platesc ? Nu numai pentru ultima ?
3. Aceste decizii de investire cu formula executorie mi se comunica ?
4. Este posibil ca instanta sa admita investirea cu formula executorie a unei sentinte a unei instante de Apel care a fost casata la Curtea de Apel si trimisa spre rejudecare in recurs pe parcursul ciclurilor procesuale, daca la rejudecare in recurs am pierdut ?
5. Cat timp dureaza procedura de recuperare si la ce trebuie sa ma astept ?
6. Unde pot sa cer informatii sa vad ce anume se executa si cum ?
7. In cat timp trebuie sa platesc suma si pe ce baza (mi se face o somatie de catre executorul judecatoresc) ??? Precizez ca am domiciliul in alt oras in care s-au judecat procesele.
8. Daca nu pot sa platesc toata suma ce se poate intampla ?

Nu realizez ce ma asteapta ? Va rog sa ma ajutati...

Astept raspunsul Dvs.

Multumesc anticipat !

Cu stima,

Sorin
ContSters268881, utilizator
Concret dvs ce calitate detineti in cauza creditor sau debitor?
Dupa ce instanta de judecata admite cererea de investire cu formula executorie,creditorul obtine titlul executoriu,in temeiul caruia poate apela la executor judecatoresc cu scopul demararii etapelor si procedurii de executare silita
Dupa cum dvs ati investit instanta de judecata cu autoritatea investirii cu formula executorie tot dvs detineti obligatia sa va interesati la instanta pentru a intra in posesia titlului executoriu
Se investesc cu formula executorie numai hotararile ramase definitive si irevocabile
Perioada de recuperare sume ,nu poate fi precizata,fiind conditionata de interesul si disponibilitatea debitorului de a-si achita datoria,daca acesta este solvabil si de alti factori independenti de vointa partilor
In momentul in care intrati in posesia titlului executoriu,pentru executarea silita veti apela la executor judecatoresc de la care veti putea fi informat asupra demersurilor ,asupra solvabilitatii debitorului
La ce suma faceti referire?Onorariul executorului judectoresc se achita intial de catre creditor,urmand ca acesta sa fie recuperat de la debitor daca acesta este solvabil
Creditorul nu primeste somatii ci numai procese verbale prin care eventual i se comunica actele incheiate de executorul judecatoresc pentru executarea silita
Daca sunteti debitor vi se comunica somatie de plata.In somatie vi se va preciza termenul in car sa achitati suma
Daca sunteti debitor si nu puteti achita suma comunicata de executor acesta va desfasura demersuri la autoritati pentru a se informa despre bunurile in evidenta dvs,in vederea analizarii variantelor optime de recuperare suma
Creditorului si debitorului le revin drepturi si obligatii distincte in cadrul procedurii de executare silita
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Precizez ca eu sunt debitorul si ca vroiam sa stiu urmatoarele:

1. Daca primesc somatie de plata la domiciliu, prin Posta si in cat timp trebuie sa achit suma respectiva, de la primirea somatiei ?
2. Cat timp dureaza de la momentul in care instanta a investit deciziile instantei cu titlu executoriu pana ce creditorul obtine efectiv titlul executoriu (macar ca ordin de marime... zile, saptamani, luni) ca sa stiu eu cat timp am la dispozitie sa platesc suma ???
3. La cat se poate ridica onorariul unui executor judecatoresc (in calitate de debitor ma intereseaza ca sa stiu la ce suma sa ma astept, pentru ca banuiesc ca acest onorariu imi va fi imputat mie) ?
4. Eu locuiesc in alta localitate decat cea unde este instanta de executare.
Creditorul trebuie sa apeleze la un executor judecatoresc din raza domiciliului meu ?

Am rugamintea sa detaliati urmatoarea:

"Daca sunteti debitor si nu puteti achita suma comunicata de executor acesta va desfasura demersuri la autoritati pentru a se informa despre bunurile in evidenta dvs,in vederea analizarii variantelor optime de recuperare suma"

Pentru o suma de 3500 RON se poate ajunge la executarea bunurilor ?

Astept raspunsul Dvs.

Multumesc !

Cu stima,

Sorin