avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Un decret de expropriere care nu si-a produs efectele (s-au propus despagubiri dar nu au fost ridicate de adevaratul proprietar, pentru ca acestuia nu i s-au adus la cunostinta la momentul respectiv ca trebuie sa ridice aceste despagubiri iar constructia nu a fost demolata) intrerupe uzucapiunea ?
Precizez ca eu urmaresc sa intrerup o uzucapiune invocata in subsidiar intr-o actiune de hotarare care sa tina loc de act de v/c (existand o chitanta de mana realizata inainte de 1989), eu fiind mostenitorul adevaratului proprietar.

Astept raspunsul Dvs.

Multumesc !

Cu stima,

Sorin
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Decembrie 2012
ContSters268881, utilizator

Alte discuții în legătură

Intrerupere prescriptie achizitiva printr-un decret de expropriere ContSters222775 ContSters222775 Poate fi intrerupta prescriptia achizitiva de 30 de ani, inceputa in 1976, prin emiterea unui decret de expropriere in anul 1989 ? Precizez ca imobilul la ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune de 30 de ani ContSters275905 ContSters275905 Buna seara, Am cateva intrebari referitoare la uzucapiunea de 30 de ani. Trebuie sa specific de la bun inceput ca eu am fost chemat in judecata (deci sunt ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ContSters222775 ContSters222775 Buna ziua, Tata a facut o chitanta de mana prin care vindea o casa de locuit in provincie (despre teren nu a specificat nimic) cat timp bunica mea traia, cu ... (vezi toată discuția)