Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrerupere prescriptie achizitiva printr-un decret de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrerupere prescriptie achizitiva printr-un decret de expropriere

Poate fi intrerupta prescriptia achizitiva de 30 de ani, inceputa in 1976, prin emiterea unui decret de expropriere in anul 1989 ?
Precizez ca imobilul la care se referea decretul de expropriere nu a fost demolat (pentru ca a venit Revolutia din dec. 1989), dar exista un document prin care la acea vreme s-au stabilit despagubiri, care insa nu au fost ridicate de persoana care avea in posesie acel imobil (pentru ca, banuiesc ca nu a putut sa prezinte un act de proprietate, existand doar o chitanta de mana pentru instrainarea casei de locuit, despre teren nefacandu-se vorbire in acel act) si nici de catre adevaratul proprietar.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
ContSters222775, utilizator
Decretul de expropriere nu intrerupe prescriptia achizitiva de 30 de ani.
Daca am inteles eu bine, vreti sa faceti uzucapiune.
Angajativa un avocat pentru a va face actiunea.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Dar... nu doresc eu sa fac uzucapiune, eu doresc sa aflu daca un decret de expropriere poate fi invocat in instanta pentru intreruperea unei prescriptii achizitive de 30 de ani, deoarece sunt in litigiu cu cineva si doresc sa stiu daca acea persoana poate invoca uzucapiunea de 30 de ani cu succes (inca nu a invocat-o decat in subsidiar), in conditiile in care nu mai locuieste in acel imobil, care este in stare de degradare (persoana respectiva folosind doar terenul in scop personal), exista un decret de expropriere din 1989 si in plus i-a fost acordat un apartament de catre Primarie, in 1989 sau 1990, ca despagubire pentru acel imobil (teren si casa), care a fost expropriat, dar locuinta nu a apucat sa fie demolata, pentru ca a venit Revolutia din 1989.
ContSters222775, utilizator