Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna ziua,

Tata a facut o chitanta de mana prin care vindea o casa de locuit in provincie (despre teren nu a specificat nimic) cat timp bunica mea traia, cu 2 luni inainte de a deceda, fara acordul dansei, in 1976. Inainte de a deceda, conform certificatului de mostenitor dupa bunicul meu, bunica mea detinea terenul (pe care l-a obtinut prin donatie de la strabunica mea), tata obtinand doar 1/4 din casa.
Precizez ca tatal meu a decedat in anul 1997.
In 1991 am gasit o scrisoare, prin care tata era anuntat de un vecin sa vada ce face cu casa si terenul pentru ca impozitul nu fusese platit de catre cei care au cumparat casa, din 1976 pana in 1991 (din aceasta scrisoare deduc ca tata s-a interesat de proprietate in perioada 1976-1991 si chiar si dupa aceea).
In 2009, inainte sa incep eu actiunea, am gasit rolul la Fisc pe numele bunicului meu, impozitul fusese platit intre timp, dar cert este ca impozitul nu a fost platit din 1976 pana in 1991 (si cred ca voi putea demonstra acest lucru).
Din 1976 pana in 1997, cand a decedat tatal meu, cei care poseda terenul nu au facut nici un demers catre tata cu privire la rezolvarea situatiei juridice a imobilului.
Deasemenea, exista un decret de expropriere din 1989, prin care imobilul este expropriat si se stabilesc despagubiri, care insa nu au fost ridicate de catre cei care au cumparat casa, nu stiu din ce motive (probabil pentru ca nu au avut acte oficiale - contract de vanzare-cumparare).
Venind revolutia, casa a "scapat" de la demolare, iar din anul 1988, cumparatorii casei au divortat, nefacandu-se partajul, sotul plecand in alta localitate, iar terenul si casa au ramas in posesia sotiei, care insa s-a mutat la bloc, primind apartament de la stat, in anul 1989. (desi la interogatoriul luat la Fond sotia a precizat ca a locuit efectiv acolo din 1976 pana in anul 2000).
Terenul a fost utilizat in continuare de sotia celui care a semnat chitanta de mana in 1976 (cand erau casatoriti) doar pentru cresterea animalelor, nemailocuiind nimeni acolo (casa este intr-o stare avansata de degradare, practic demolabila).
In 2009, cand eu am inceput sa ma interesez de aceasta proprietate si am apelat la Politie, mergand si la fata locului, persoana care poseda terenul mi-a aflat adresa si m-a dat in judecata, obiectul principal al acestei actiuni fiind validarea chitantei de mana, pentru casa, dar, in subsidiar se invoca si uzucapiunea de 30 de ani pentru teren.

Intrebari:

1. Au relevanta pentru uzucapiune, in favoarea mea (in sensul daca pot sa invocat vicii de posesie), argumentele prezentate mai sus ?

2. Daca eu voi scoate supliment de certificat de mostenitor dupa tata (am facut deja deschiderea succesiunii dupa bunica), care ar inseamna ca eu am acceptat mostenirea casei si a terenului, intrerupe aceasta uzucapiunea de 30 de ani pentru partea adversa si deci un nou termen de 30 de ani ar curge de la momentul deschiderii succesiunii dupa tatal meu (decedat in anul 1997) ???
sau daca tata a vandut in 1976 inseamna ca atat casa cat si terenul (ATENTIE ! in chitanta de mana nu se specifica faptul ca tata vinde terenul, ci doar casa) nu mai erau in patrimoniul lui la data decesului (1997) si inseamna ca eu scot degeaba suplimentul dupa certificatul de mostenitor dupa tata ???

Precizez ca in litigiul pe care il am in provincie ma reprezinta un avocat, dar ma intereseaza foarte mult parerea Dvs.
Multumesc frumos anticipat pentru raspuns.

Cu stima,

Sorin
ContSters222775, utilizator
Sorin1966 a scris:

Completare:

De fapt eu am inceput sa ma interesez de proprietate inca din 1998, dupa ce tatal meu a decedat, dar in 2009 am inceput demersurile concrete.

Cu stima,

Sorin

ContSters222775, utilizator
Stimate domn,

Din păcate, şansele dvs. de a câştiga acest proces îmi scapă.

Din punctul meu de vedere adversarii dvs procesuali vor câştiga, cel mai probabil pe uzucapiune. Posesia lor nu a fost viciată - repet, este un punct de vedere subiectiv - deoarece chiar dacă aţi făcut acele sesizări la Poliţie, se pare că le-aţi făcut după împlinirea termenului de prescripţie achizitivă.

Cu stimă.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Cu stima,

Sorin
Sorin1966 a scris:

Completare:

De fapt eu am inceput sa ma interesez de proprietate inca din anul 2000-2001, dupa ce tatal meu a decedat, dar in 2009 am inceput demersurile concrete.
Am gasit intamplator actele de proprietate in arhiva familiei si am inceput sa ma interesez de proprietate, dar fata de mine, posesia pe care o invoca partea adversa a fost ascunsa, eu nestiind care este situatia.
Ulterior am aflat aceste amanunte.
Scrisoarea despre care am facut referire in mesajul initial este din anul 1991 dar eu am gasit-o mult mai tarziu, prin anul 2000-2001, cam asa.

Cu stima,

Sorin

ContSters222775, utilizator