Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolvenþã
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolvenþã

Dacă firma este în insolvenţă salariaţii trebuie să facă cerere să se înscrie la masa credală pentru salariile restante?
Nu este necesar deoarece la momentul deschiderii procedurii de insolventa, administratorul judiciar are obligatia legala de a inscrie toti creditorii salariali in tabelul preliminar de creante.

Este recomandat ca toti salariatii sa faca demersuri in vederea desemnarii unui reprezentant care sa pastreze o legatura cu practicianul in insolventa – in vederea preintampinarii unei eventuale contestatii la modul de calcul al creantei salariale

Salariatii au un statul privilegiat in ceea ce priveste ordinea de plata a creantelor, acestia fiind platiti imediat dupa ce au fost acoperite toate cheltuielile rezultate din derularea procedurii de insolventa si din conservarea si administrarea bunurilor.

ContSters82289, utilizator
Nu e nevoie sa formulati cerere de inscriere la masa credala, creantele salariale se inscriu cf. legii 85/2006 din oficiu in tabelul creantelor, de catre administratorul judiciar, pe baza evidentelor contabile ale debitorului insolvent.
Nefiind nevoie ca salariatul sa depuna declaratie de creanta este totusi recomandat sa verifice salariatul tabelul preliminar al creantelor si, ulterior, pe cel definitiv, pentru a se asigura ca a fost inscris la masa credala.