Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen limita initiere actiune in instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen limita initiere actiune in instanta

Buna ziua!
As dori sa aflu care este perioada pana la care as putea actiona administratorul unui drum judetean in instanta pentru ca nu a mentinut drumul in "stare tehnica necorespunzatoare",

Ideea este ca am avut parte de un accident cu victima pe un drum necuratat de zapada.In aceasta iarna se vor implini 2 ani de la accident si am inteles ca pentru un asemenea demers exista perioade limita.
Multumesc anticipat!
Daca nu exista un alt termen special, termenul este de 3 ani de la data la care ati stiut cine este vinovat.
Sa inteleg ca daca am fost eu condamnat pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum nu are rost sa imi mai bat capul cu o noua actiune in instanta?
Ati fost condamnat sau ati fost amendat ?

Daca s-a stabilit cine este vinovatul va fi greu sa probati contrariul, mai ales daca au trecut 2 ani de la incident si daca v-ati achitat si amenda fara sa fi contestat.