Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... determinare venit impozabil Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

determinare venit impozabil Intreprindere Individuala

Buna seara , pentru determinarea venitului impozabil la o intreprindere individuala se ia in considerare la venituri baza fara TVA si la cheltuieli baza facturilor fara tva ?
cristina_71, utilizator
Daca sunteti inregistrata ca platitor de tva, in registrul jurnal de incasari si plati treceti valorile fara tva.
Multumsc. Intreprinderea este platitoare de TVA. Inteleg ca la intocmirea declaratiilor 220 respectiv 200 si la calculul impozitul datorat, respectiv venituri totale si cheltuieli totale se vor prelua aceste sume fara tva., si de asemenea si cheltuielile deductibile, tot fara tva?
cristina_71, utilizator
In Registrul de incasari si plati se trec sumele incasate, respectiv platite fara TVA.
TVA-ul nu intra in calcul la calculul impozitului pe venit.
TVA-ul la incasari>TVA-ul la plati= TVA la plata la bug. de stat
TVA-ul la incasari< TVA-ul la plati= TVA de recuperat (in lunile urmatoare sau cerere de rambursare de la bug. de stat)
Atentie la TVA: se inregistreaza facturile nu chitantele; pot aparea discrepante intre Reg. incasari si plati si jurnale: de vanzari si cumparari
Aveti o serie de obligatii declarative in plus: 392A, 094, 394, 300, 390vies pt. achiztii intracomunitare,etc.

Legea Contabilitatii
OMFP 1040/2004 - evidenta la PFA, AF
Anexa la OMFP 1752/2005 - Abrogat de OMFP 3055/2009
OMFP 3055/2008 - reglementari contabile si Anexa cu planul de conturi cu functiunea acestora, valabil de la 01.01.2010 (ambele de la Septimiu)
OMFP 1753/2004 - Norme privind inventarierea patrimoniului - Abrogat de OMFP 2861/2009
OMFP 2861/2009 privind inventarierea patrimoniului (de la Septimiu)
OMFP 1850/2004 privind registrele contabile si formularele comune - ABROGAT DE OMFP 3512/2008
OMFP 3512/2008 privind documentele financiar contabile

OMFP nr. 1040/2004 prevede: 41. In cazul contribuabililor plătitori de taxă pe valoarea adăugată, veniturile, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, se preiau pentru determinarea impozitului din coloanele corespunzătoare ale Jurnalului pentru vânzări (cod 14-6-12/a), nemaifiind obligatorie întocmirea Fişei pentru operaţiuni diverse (cod 14-6-22/b) şi, implicit, a Jurnalului privind operaţiuni diverse pentru veniturile realizate (cod 14-6-17/c).

Pana la 15 mai aveti timpul necesar pt completarea RJIP cu veniturile si platile fara tva pt determinarea corecta a venitului net.
olden, utilizator
La o Intreprindere individuala in partida simpla in Registru de incasari si plati se trec chitantele ce ar insemna ca trebuie sa fac? sa deduc tva si asa sa inregistrez plata respectiva? nu se trece suma de pe chitanta?
La plati, aveti la dispozitie factura + chitanta cu care s-a facut plata. In registru inregistrati operatiunea/ valoarea din chitanta, la data chitantei dar va uitati in factura unde e deja trecut separat baza+tva.
Acelasi principiu aplicati si la plata prin contul bancar.
george-neagu, moderator