Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebari contabilitate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebari contabilitate PFA

As avea cateva intrebari legate de contabilitatea pentru un PFA neplatitor de TVA:

1. Daca realizez venituri dintr-un singur tip de activitate (prestari servicii informatice) mai trebuie sa intocmesc fisa operatiuni diverse pentru venituri (din moment ce toate veniturile vor fi oricum inregistrate in registrul de incasari si plati) ?
2. Daca toate cheltuielile vor fi fie integral deductibile, fie nedeductibile (aici intrand doar impozitul platit) mai trebuie sa intocmesc fise operatiuni diverse si jurnale operatiuni diverse pentru fiecare tip de cheltuiala (in OMFP 1040/2004 aceasta situatie pare sa intre la exceptii) ?
3. Daca am emis o singura factura in anul 2013 dar nu a fost incasata inca, ce cifra de afaceri voi avea pentru anul 2013 (pentru declaratia 392B), suma de pe factura emisa dar neincasata sau zero ?

Multumesc anticipat.
La punctul 40 din OMFP 1040/2004 – Reglementari contabile in partida simpla
"Contribuabilii care încaseaza în numerar toate veniturile realizate pot sa evidentieze aceste venituri numai în Registrul-jurnal de încasari si plati, nemaifiind obligatorie întocmirea Fisei pentru operatiuni diverse si, implicit, a Jurnalului privind operatiuni diverse".

si la 46 :"Contribuabilii care nu efectueaza cheltuieli de natura celor care sunt deductibile plafonat pot sa evidentieze aceste cheltuieli numai în Registrul-jurnal de încasari si plati, nemaifiind obligatorie întocmirea Fisei pentru operatiuni diverse si, implicit, a Jurnalului privind operatiuni diverse. "

Cifra de afaceri in cazul pfa o reprezinta totalul veniturilor incasate pe anul 2013.