Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj

angajatul care primeste notificare pt desfiintarea postului si isi ea medical in perioada de preaviz mai poate beneficia de somaj?angajatorul ar putea sa ii schimbe articolul din decizie in urma medicalului ?
Pentru a putea beneficia de indemnizatai de somaj, trebuie sa indepliniti cumulativ 2 conditii: contractul de munca sa va inceteze din motive neimputabile dvs si sa fi obtinut venituri impozabile 12 luni ultimele 24.
Concediul medical- incapacitate temporara de munca - duce la suspendarea de drept a CIM, ca urmare suspenda preavizul.(art.75 (3) C.Mun) Dupa terminarea C.M, veti beneficia de perioda de preaviz ramasa neefectuata inainte de acest medical.
Concediul medical nu influenteaza acordarea/neacordarea indemnizatiei de somaj,:)
In cee ce priveste posibilitatea ca angajatorul sa schimbe articolul cu care va inceteaza CIM, intr-unul nefavorabil dvs ,datorita faptului ca suneti in concediu medical, iarasi nu aveti motiv de ingrijorarea.Potrivit art 76 C.Mun, Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu: a) motivele care determina concedierea; .
Odata trecut in preaviz ca motivul pentru va inceteaza CIM este desfiintarea postului, angajatorul nu mai poate veni cu modificari ulterioare.