Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu anual

Buna ziua,
Am citit Directiva 2003/88/CE referitor la Co:, dar eu am urmatoarea situatie.
O salariata are 25 zile CO conform CIM, iar dealungul anului a avut 29 zile de CM. CO ramane tot 25 zile nu se diminueaza la 23 zile?
Directiva zice sa nu aibe un co mai mic de 4 saptamani.
Va rog sa ma lanuriti.
4 saptamani inseamna maxim 23 de zile lucratoare
[ link extern ] .
Sper sa va fie de folos.
1. 4 saptamani = 20 de zile lucratoare ... nu are cum sa fie 23 de zile lucratoare

2. CO va ramane tot 25 de zile , intrucat conform acelei Directive si Hotarari a CEJ , concediul medical nu afecteaza durata concediului de odihna.