avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu anual

Buna ziua,
Am citit Directiva 2003/88/CE referitor la Co:, dar eu am urmatoarea situatie.
O salariata are 25 zile CO conform CIM, iar dealungul anului a avut 29 zile de CM. CO ramane tot 25 zile nu se diminueaza la 23 zile?
Directiva zice sa nu aibe un co mai mic de 4 saptamani.
Va rog sa ma lanuriti.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:21, 3 Decembrie 2012
4 saptamani inseamna maxim 23 de zile lucratoare
[ link extern ] .
Sper sa va fie de folos.
1. 4 saptamani = 20 de zile lucratoare ... nu are cum sa fie 23 de zile lucratoare

2. CO va ramane tot 25 de zile , intrucat conform acelei Directive si Hotarari a CEJ , concediul medical nu afecteaza durata concediului de odihna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical zina_curcubeu zina_curcubeu Va rog sa imi spuneti daca, concediul medical afecteaza (diminueaza) perioada concediului de odihna. In cazul meu, pentru 10 zile de concediu medical, ... (vezi toată discuția)
Ajustare numar zile co fechitaa fechitaa Buna ziua, Situatie: Salariata in stare de sarcina, data nasterii copilului Sept 2014. Nu exista contract colectiv aplicabil, situatia nu este ... (vezi toată discuția)
Concediu medical vs de concediu de odihna vanesa1960 vanesa1960 Buna ziua, As dori sa stiu daca HG 250/1992 Art. 5 (2) nu trebuie sa se subordoneze Directivei 88/2003 - CE a Parlamentului European, avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)