Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare titlu de proprietate

Care este perioada in care se poate contesta de catre un mostenitor legalitatea unui titlu de proprietate . in sensul contestarii calitatii de mostenitor a altor persoane care apar ca mostenitori pe acel titlu de proprietate?
In caz de recurs la prima instanta de judecata pana unde se poate ajunge cu judecarea unui dosar civil, care sunt instantele superioare de judecata?
Va multumesc.
reconstituirea dreptului de proprietate, s-a facut conform legii 18/1991, la cererea mostenitorilor, la care s-au anexat in copie documentele de stare civila ale mostenitorilor.
titlul de proprietate (in ceea ce priveste inscrierea in mod eronat a unor......) se poate face oricand.
instanta de fond este judecatoria competenta teritorial(unde se afla terenul)
instanta de recurs este tribunalul.