Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... INSELAT DE UN PRIETEN
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

INSELAT DE UN PRIETEN

Buna ziua, in anul 2005 am vrut sa ajut un prieten care la vremea respectiva avea o afacere care mergea si am luat un credit de nevoi personale.Timpul a trecut eu am crezut ca plateste si in 2007, a luat si sotia mea tot pt. el de la alta banca alt credit mult maqi mare.Mentionez ca amandoi eram angajati la el,deci in perioada cand am luat acele credite cu ajutorul relatiilor pe care le avea la banci si la ITM a modificat salariu pe cartea de munca pt. a obtine creditele.Problema este ca el acuma nu mai are nimic, deci nu mai pot recupera nimic de la el.Cu acordul lui se poate face ceva LEGAL prin care aceste datorii, care acum sant acum la firme de recuperare,sa treaca la el, sa scap odata de ele ca nu mai suport stresul la care ma supun recuperatorii astia.Acest individ ,tot timpul spune ca o sa plateasca, dar nu poate acum.Nu santem singurii pacaliti de el, si alti 10-15 fosti angajati sant in aceeasi situatie. Va rog ajutatim a cu un sfat.
Acordul lui nu vă este de niciun folos dacă nu aveţi şi acordul creditorilor, care să accepte un alt debitor în locul dumneavoastră şi să vă libereze de datorie (operaţiunea se numeşte delegaţie perfectă).

Dacă creditorii nu sunt de acord, nu aveţi niciun mijloc legal de a-i obliga.

Liviu S.Bordaş
Datoria catre banci este a dvs. si a sotiei dvs. Deci sunteti buni de plata. Celelante aspecte ce deriva din ulteroare intelegeri verbale nu va scuteste de plata. Sa nu mai vorbim despre o eventuala raspundere penala-ma refer la adeverintele de venit,acceptul tacit al dvs,etc. In aceias situatie sunt mai multi....Atentie. Sa inteleg ca politia nu este sesizata de aceasta situatie....,nu cred, E complicat. Cert este ca trebuie sa platiti datoria catre banca. Si inca ceva. Firmele de recuperare au treaba cu firma lui. Pe dvs. daca nu platiti va executa banca,cu care aveti un contract.