Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

carte funciara

buna ziua
va rog sa ma lamuriti in privinta unei carti funciare
la o casa sunt mostenitori trei frati (unul a decedat)
unul din cei doi frati care traiesc vrea sa faca carte funciara la partea care ii revine din casa in vederea efectuari actului de propietate
A facut masuratorile cadastrale
Pe titlul de succesiune fiecare frate are parte cate o camera din casa dar nu specifica care camera.
Am inteles ca trebuie sa se intalneasca si sa faca un proces verbal de vecinatate
si sa clarifice impartirea camerelor
Ce urmeaza in continuare?
La urmatoarea succesiune cine mai participa?
Ce se intampla daca la aceasta intalnire nu vine o parte?

Nu se poate deschide carte funciara decat pe intreg imobilul cu numele tuturor mostenitorilor.Trebuie sa deschideti proces de partaj pentru a imparti casa in natura sau a lua despagubiri si cel ce raman e in casa va inscrie numele sau in cartea funciara dupa partaj.
cazacuioana a scris:

Nu se poate deschide carte funciara decat pe intreg imobilul cu numele tuturor mostenitorilor.Trebuie sa deschideti proces de partaj pentru a imparti casa in natura sau a lua despagubiri si cel ce raman e in casa va inscrie numele sau in cartea funciara dupa partaj.

Daca cartea funciara se face la toata casa, fratele care a facut masuratori cadastrale poate face acte de propietate pe partea care i se cuvine din casa ( daca se pun de acord si fac proces-verbal de vecinatate)
lamuriti-ma intrun fel!