Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu bucluc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu bucluc

buna ziua
la casa au drept de mostenire doi frati
unul dintre ei a decedat avand mostenitori trei copii si sotie.
celalalt vrea sa faca act.de propietate pe dreptul care ii revine din casa
sa facut masuratori cadastrale pentru partajare sau succesiune
a trebuit semnat un proces verbal de vecinatate la care unul din copii defunctului nu a vrut sa semneze.
Cum se procedeaza incontinuare ?
se poate si fara semnatura acestui copil?
Ce pasi trebuie urmati?
In ipoteza ca nu exista certificat de mostenitor, mergeti la instanta cu incheierea de la notar prin care se suspenda procedura succesorala.
exista certificat de mostenitor in care sunt specificate partile din casa,dar un copil nu este de acord cu impartirea mosteniri