avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu bucluc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu bucluc

buna ziua
la casa au drept de mostenire doi frati
unul dintre ei a decedat avand mostenitori trei copii si sotie.
celalalt vrea sa faca act.de propietate pe dreptul care ii revine din casa
sa facut masuratori cadastrale pentru partajare sau succesiune
a trebuit semnat un proces verbal de vecinatate la care unul din copii defunctului nu a vrut sa semneze.
Cum se procedeaza incontinuare ?
se poate si fara semnatura acestui copil?
Ce pasi trebuie urmati?
Cel mai recent răspuns: domnul_01 , utilizator 20:54, 21 Decembrie 2012
In ipoteza ca nu exista certificat de mostenitor, mergeti la instanta cu incheierea de la notar prin care se suspenda procedura succesorala.
exista certificat de mostenitor in care sunt specificate partile din casa,dar un copil nu este de acord cu impartirea mosteniri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire iliescuvictor iliescuvictor Buna ziua, O suprafata de 45.000 de metrii patrati intravilan arabil,ramas mostenire de la unul din bunicii din partea tatalui. Familia a avut 4 ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa bunica cu partaj voluntar, fara succesiune Manu111 Manu111 Buna ziua, Am o problema mai delicata,cred.Este vorba despre o casa,mostenire de la bunica mea,care a decedat in 1986. Bunica a avut 2 copii(mama mea si ... (vezi toată discuția)
Act depus la notar renuntare drepturi in urma succesiunii ana-op ana-op Buna ziua, In urma decesului parintilor mei, s-a facut succesiunea dupa amandoi. Suntem 2 frati. In urma succesiunii averea se impartea pe din doua. Eu am ... (vezi toată discuția)