Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna anual

Buna ziua.

Va rog sa ma ajuntati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Care document prevaleaza in cazul duratei minime a concediului de odihna anual pentru o persoana angajata la o firma privata, codului muncii care mentioneaza 20 de zile lucratoare sau contractul colectiv de munca national care mentioneaza 21 de zile lucratoare?

Va multumesc.
Art. 145 C.Mun
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Nu mai exista CCMUN.
Daca exista ccm aplicabil angajatorului in care este prevazut o durata a CO de minim 21 de zile lucratoare , atunci primeaza prevederile acestui c.c.m.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN..