avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale cat este scutit o persoana cu handicap grav de la ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

cat este scutit o persoana cu handicap grav de la plata impozitului

Cum se procedeaza pentru a beneficia de scutirea plati impozitului pe teren cu cladire intravilan a unei persoane cu handicap grav? Cat plateste persoana cu handicap grav pe suprafata de 2500mp pe care se afla casa in care locuieste daca este scutit pe un an?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:25, 3 Decembrie 2012
Este scutit in totalitate de la plata impozitului pentru casa si terenul aferent. Se depune la directia de impozite si taxe locale de care apartineti o cerere insotita de o copie a documentului de la comisia medicala care atesta ca persoana are handicap ,si o copie carte identitate persoana cu handicap,
multumesc mult
Persoana detinatoare de decizi/certificat de incadrare in grad de handicap,in conformitate cu disp L nr 448/2006 republicata beneficiaza de facilitatea scutirii de la plata impozit imobil si teren unde isi are domiciliul
Pentru a beneficia de facilitatea legal preazuta este necesar ca solicitantul sa depuna la autoritatea fiscala cerere de scutire si documentele justificative

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lg 448/2006-facilitati fiscale ioanaciulei ioanaciulei Mai este scutita de impozit pe cladire si teren o familie ai carei membrii (sot si sotie) au handicap grav, sint in varsta ,nu se pot intretine singuri.si ... (vezi toată discuția)
Scutire plata impozit cladire si teren la parinte de copil cu handicap grav moldoveanudaniela moldoveanudaniela sunt mama unui copil cu handicap grav si as dori sa stiu daca sunt scutita de plata impozitului la teren ,casa si chiar si masina,daca sunt pe numele meu!in ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladiri si teren nikolas nikolas pot beneficia de scutire impozit pe cladiri si teren daca mama mea are grad de handicap grav si locuieste impreuna cu mine avand domiciliul la aceiasi adresa ... (vezi toată discuția)