Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre alocatie

As dori cateva lamuriri in legatura cu alocatia pentru copii. Parintii sunt imputerniciti sa intre in posesia sumei chiar si cand copilul este major? Fara vreo semnatura din partea copilului? Ma gandesc ca inca de la 14 ani, cand copilul are buletin, ar trebui sa isi primeasca alocatia in mana sau macar sa isi dea acordul daca vrea ca aceasta sa ii fie inmanata unuia dintre parinti. Insa nu cunosc legile. Si totusi...major sa fii si parintii sa iti spuna ca nu ai primit nicio alocatie, iar ei sa o cheltuie? Nu mi se pare normal. Se incadreaza undeva aceasta fapta? Abuz de incredere? Fals sub semnatura? Iar daca este dreptul majorului sa isi primeasca alocatia, postasul nu este cumva obligat sa i-o inmaneze lui si numai lui? Multumesc
5542, utilizator
Dreptul la Alocatia de stat pentru copii este prevazut de Legea 61/1993.