Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie nou nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie nou nascut

Buna ziua
Copilasul s-a nascut pe 14 februarie, am depus actele pentru alocatie pe 25 februarie, cand ar trebui sa primeasca prima alocatie si de ce?
Multumesc
Legea 61/1993
art.6
....
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
....

Incepand cu luna martie va primi ... dureaza cam 2 luni pana primiti banii (din practica)
Multumesc