avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie nou nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie nou nascut

Buna ziua
Copilasul s-a nascut pe 14 februarie, am depus actele pentru alocatie pe 25 februarie, cand ar trebui sa primeasca prima alocatie si de ce?
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 61/1993
art.6
....
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
....

Incepand cu luna martie va primi ... dureaza cam 2 luni pana primiti banii (din practica)
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copii Monika007 Monika007 Buna ziua, eu am nascut pe data de 7.08.2015 iar in data de 12.08.2015 am mers si am depus actele pt alocatie, acum in octombrie am primit doar 200 lei.Nu se ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil nou nascut l_cipry_v l_cipry_v vreau sa stiu copilul este nascut pe 25 iunie si indemnizatia de cand se da nu de la data nasterii copilului? (vezi toată discuția)
Plata alocatiei de stat pentru copii andreib andreib Copilul meu s-a nascut pe 1 februarie 2012 si a primit alocatia incepand cu luna martie. As dori sa stiu daca este corect. Cu alte cuvinte pentru perioada ... (vezi toată discuția)