Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista posibilitatea de 2 proprietari cu drepturi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista posibilitatea de 2 proprietari cu drepturi egale de proprietate pe aceeasi masina?

Buna ziua,

Ma intereseaza daca din punct de vedere legal inmatricularea unei masini pe poate face pe numele la 2 proprietari (sot si sotie) sau din punct de vedere legal acest lucru nu este posibil - 2 proprietari pe aceeasi masina?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
Inmatricularea unui autovehicul se realizeaza pe numele unei singure persoane
Legal, proprietari sunteti oricum amandoi daca ati cumparat auto in timpul casatoriei si sunteti sub regimul comunitatii legale.
In ce priveste inmatricularea, in cazul inscrierii in certificatul de inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de inmatriculare completată cu datele acesteia si semnatura acestuia ;

ELIBERAREA UNUI NOU CERTIFICAT DE ÎNMATRICULARE CA URMARE A MODIFICÃRII UNOR DATE ÎNSCRISE ÎN ACESTA

Documente necesare :

a) cererea solicitantului;

b) cartea de identitate a vehiculului,

c) fişa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, numai în cazul modificărilor care se referă la schimbarea domiciliului, sau, după caz, a reşedinţei, pentru cetăţenii străini, ori a sediului în cadrul aceluiaşi judeţ sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrică diferită;

d) vechiul certificat de înmatriculare;

e) dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare(se achită la C.E.C sau B.C.R);

f) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;