Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA corelare inregistrare TVA in declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

corelare inregistrare TVA in declaratia 394

Buna ziua,

Am o nelamurire,derulez un contract de finantare cu fonduri nerambursabile.Inregistrarile contabile pe care le efectuam pentru investitii in curs sunt 231-404 fonduri publice deci fara TVA
SI 231-404 SI 4426-404 PENTRU FONDURI DIN COFINANTARE ELIGIBILA ALTA DECAT FONDURI NERAMBURSABILE
Efectuand aceste inregistrari nu se coreleaza cu declaratia 394. Cum ar trebui sa procedam?
Aveti factura? Ce scrie in ea? Daca aveti factura, ce anume nu se coreleaza, ca eu nu pricep#-o?
Am factura si are TVA ,dar plata se face din fonduri nerambursabile.
Cu declaratia 394 trebuie sa se coreleze doar inregistrarile aferente a ceea ce primiti prin cofinantare. Adica ceea ce este purtator de TVA. Pentru ca acestea se declara in 394.