avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA corelare inregistrare TVA in declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

corelare inregistrare TVA in declaratia 394

Buna ziua,

Am o nelamurire,derulez un contract de finantare cu fonduri nerambursabile.Inregistrarile contabile pe care le efectuam pentru investitii in curs sunt 231-404 fonduri publice deci fara TVA
SI 231-404 SI 4426-404 PENTRU FONDURI DIN COFINANTARE ELIGIBILA ALTA DECAT FONDURI NERAMBURSABILE
Efectuand aceste inregistrari nu se coreleaza cu declaratia 394. Cum ar trebui sa procedam?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 18:31, 4 Decembrie 2012
Aveti factura? Ce scrie in ea? Daca aveti factura, ce anume nu se coreleaza, ca eu nu pricep#-o?
Am factura si are TVA ,dar plata se face din fonduri nerambursabile.
Cu declaratia 394 trebuie sa se coreleze doar inregistrarile aferente a ceea ce primiti prin cofinantare. Adica ceea ce este purtator de TVA. Pentru ca acestea se declara in 394.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stornare factura. luciapap luciapap In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401 Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea fondurilor europene FREDU FIN FREDU FIN Cum se tine contabilitatea fondurilor europene/ fonduri nerambursabile? (vezi toată discuția)
Factura materil lemnos Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua Spuneti-mi va rog cum inregistrez o factura de materiale lemnos - grinda rasionoasa primita de la un furnizor din romania , aceasta grinda este ... (vezi toată discuția)