Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

pot mosteni copii sotului din afara casatoriei , apartamentul meu pe care l am cumparat inainte de a ma casatori memtionez ca am trait cu sotul meu 30 ani si nu am avut copii
nu au calitate de mostenitori , copii sotului
Numai sotul are calitatea de mostenitor, nu si copiii acestuia din afara casatoriei.
Indirect va pot mosteni si copiii sotului.
Daca dvs. decedati prima, apartamentul il va mosteni in intregime sotul dvs, iar dupa moartea sotului dvs, copiii sotului vor mosteni apartamentul.
Daca doriti, puteti intocmi un testament prin care sa dispuneti de cotitatea disponibila (o parte din avere) a dvs. in favorea unei sore, frate, nepoti, de ex.
Parintii dvs. traiesc? Si ei sunt mostenitori rezervatari, alaturi de sot.
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
andreea-p a scris:

Daca dvs. decedati prima, apartamentul il va mosteni in intregime sotul dvs, iar dupa moartea sotului dvs, copiii sotului vor mosteni apartamentul.

Daca dvs. decedati prima, apartamentul va fi mostenit de sotul dvs, impreuna cu parintii dvs. (daca sunt in viata) si fratii/surorile dvs. (sau, descendentii lor, daca sunt decedati). Abia la decesul sotului, copiii sai vor mosteni cota care i-a revenit lui de la dvs. (prin mostenire). Daca dvs. veti deceda ulterior sotului, copiii lui nu au nici un drept la apartamentul dvs., masa succesorala va reveni mostenitorilor dvs.