avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

pot mosteni copii sotului din afara casatoriei , apartamentul meu pe care l am cumparat inainte de a ma casatori memtionez ca am trait cu sotul meu 30 ani si nu am avut copii
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 22:25, 4 Decembrie 2012
nu au calitate de mostenitori , copii sotului
Numai sotul are calitatea de mostenitor, nu si copiii acestuia din afara casatoriei.
Indirect va pot mosteni si copiii sotului.
Daca dvs. decedati prima, apartamentul il va mosteni in intregime sotul dvs, iar dupa moartea sotului dvs, copiii sotului vor mosteni apartamentul.
Daca doriti, puteti intocmi un testament prin care sa dispuneti de cotitatea disponibila (o parte din avere) a dvs. in favorea unei sore, frate, nepoti, de ex.
Parintii dvs. traiesc? Si ei sunt mostenitori rezervatari, alaturi de sot.
Ultima modificare: Marți, 4 Decembrie 2012
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
andreea-p a scris:

Daca dvs. decedati prima, apartamentul il va mosteni in intregime sotul dvs, iar dupa moartea sotului dvs, copiii sotului vor mosteni apartamentul.


Daca dvs. decedati prima, apartamentul va fi mostenit de sotul dvs, impreuna cu parintii dvs. (daca sunt in viata) si fratii/surorile dvs. (sau, descendentii lor, daca sunt decedati). Abia la decesul sotului, copiii sai vor mosteni cota care i-a revenit lui de la dvs. (prin mostenire). Daca dvs. veti deceda ulterior sotului, copiii lui nu au nici un drept la apartamentul dvs., masa succesorala va reveni mostenitorilor dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul "socrului" paoleta paoleta buna ziua As dori si eu informatie - mama sotului meu este casatorita de peste 10 ani cu sotul dansei, care are un apartament. Apartamentul este doar ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire laviniaruth laviniaruth cine are drept la mostenire după o decedata care nu a avut familie, copii. Are doar un frate de tata si 3 nepoti de la doi frati buni(unul are 2 baieti si ... (vezi toată discuția)
Succesiune ContSters188000 ContSters188000 sotul a decedat in 2010 am dezbatut sucesiunea inainte de a se impli 2 ani si copii au renuntat .Intrebarea mea e cind voi deceda eu copii mei vor intra la ... (vezi toată discuția)