Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributii persoane juridice/fizice pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributii persoane juridice/fizice pentru indemnizatie crestere copil

Buna,am absolvit studii postunversitare in 2010 si sunt asociat unic al unui srl, dar nu am avut si nici nu am contract de munca, as vrea sa devin mamica si sa beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului.
1. Care sunt contributiile pe care trebuie sa le platesc ca si angajat si angajator in urm. 12 luni?
2. Fiind ambele va trebuii sa platesc contributii si in timpul concediului?
3. Avand in vedere ca firma este la inceput,nu realizez venituri.Cum pot beneficia de indemnizatie ca si pers. fizica?
4.Cum procedez ca si pers. fizica si care sunt contributiile lunare?

Multumesc.
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.