avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspiciune acte false angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspiciune acte false angajare

Buna ziua,
lucrez in resurse umane si trebuie sa angajez un baiat despre care am suspiciunea ca si-ar fi facut un contract de munca fals pentru a accede mai usor la postul pentru care dorim sa angajam.
Cum as putea sa verific daca este ok?
PS : Cred ca si-a modificat contractul pe care l-a avut la ultimul loc de munca.
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2012
docatalin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:13, 5 Decembrie 2012
Nu prea aveti cum sa verificati , decat prin doua modalitati:
- solicitati adeverinta de vechime de la acel angajator ... daca are o perioada anterioara datei de 01.01.2011, atunci adeverinta pana la aceasta data ar trebui vizata de catre ITM

- folositi-va de prevederile art.29 alin.4 C.mun, si anume: Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.
Si daca o falsifica si pe aia?
Precizez ca teoretic s-a angajat acolo anul trecut.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2012
docatalin, utilizator
Este cam greu .. atunci acea adeverinta poate fi verificata la ITM ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajarea la un alt job andreeatoma16 andreeatoma16 Buna ziua. Doresc sa pun cv-ul meu la o farmacie pentru postul de asistent. Am lucrat 2 luni la un fast food cu contract de munca ,in pima luna a fost contract ... (vezi toată discuția)
Revisal 27cristian 27cristian Buna ziua, Am citit despre REVISAL si as dori sa stiu cum functioneaza. La primul job al unui om, primul sau angajator infiinteaza dosarul personal al ... (vezi toată discuția)
Obligatia evaluarii la angajare marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Este obligatoriu evaluarea la angajare ? (vezi toată discuția)