Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspiciune acte false angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspiciune acte false angajare

Buna ziua,
lucrez in resurse umane si trebuie sa angajez un baiat despre care am suspiciunea ca si-ar fi facut un contract de munca fals pentru a accede mai usor la postul pentru care dorim sa angajam.
Cum as putea sa verific daca este ok?
PS : Cred ca si-a modificat contractul pe care l-a avut la ultimul loc de munca.
Multumesc.
docatalin, utilizator
Nu prea aveti cum sa verificati , decat prin doua modalitati:
- solicitati adeverinta de vechime de la acel angajator ... daca are o perioada anterioara datei de 01.01.2011, atunci adeverinta pana la aceasta data ar trebui vizata de catre ITM

- folositi-va de prevederile art.29 alin.4 C.mun, si anume: Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.
Si daca o falsifica si pe aia?
Precizez ca teoretic s-a angajat acolo anul trecut.
docatalin, utilizator
Este cam greu .. atunci acea adeverinta poate fi verificata la ITM ...