Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Latura civila prescrisa ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Latura civila prescrisa ?

Buna ziua ,

Am o cunostinta care se confrunta cu urmatoare situatie :
-in august 2008 control fisc . Constata stopaj la sursa
-in octombrie 2011 se face plangere penala pentru respectiva infractiune
-in septembrie 2012 parchetul da Scoaterea de sub urmarire - amenda administrativa
-in octombrie fiscul contesta la instanta solutia parchetului

Intrebare : dincolo de solutionarea pe latura penala - cel mai probabil se va respinge , ce se intimpla cu latura civila ? Nu e prescrisa actiunea - august 2008 pana in octombrie 2011 ? sunt mai mult de 3 ani
Multumesc
Actiunea civila s-a exercitat in cadrul procesului penal?
Da
In acest caz, termenul de prescripţie va incepe sa curga de la ramanerii definitive a solutiei date in cadrul procesului penal, asta daca nu se solutioneazi si latura civila in cadrul acestuia.

Daca, insa, actiunea civila a fost respinsa, atunci termenul de presciptie va curge de la data savarsirii faptei.

Succes!
Ana-Maria Dinescu, Avocat
AnaMariaGadescu a scris:

In acest caz, termenul de prescripţie va incepe sa curga de la ramanerii definitive a solutiei date in cadrul procesului penal, asta daca nu se solutioneazi si latura civila in cadrul acestuia.

Ce latură civilă să se mai soluţioneze într-o plângere împotriva s.u.p.??????

Apoi, în fiscal, termenul de prescripţie este de cinci ani, iar nu de trei, ca în civil. Ce stopaj la sursă constată fiscul?
Serban si Serban - societate civila de avocati, Avocat