Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza extrajudiciara de umbrire/insorire
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza extrajudiciara de umbrire/insorire

Ordinul nr. 536 din 06/23/1997
CAPITOLUL I - Norme de igiena referitoare la zonele de locuit

Art.2
Amplasarea cladirilor destinate locuintelor trebuie sa asigure insorirea acestora pe o durata de minimum 1 1/2 ore zilnic, la solstitiul de iarna, a tuturor incaperilor de locuit.

ceea ce nu inteleg e ca daca acest text se refera la lumina naturala sau 'vazutul' soarerului din fiecare incapere in timpii reglementati..???
Din dex: "ÎNSORÍ, însoresc, vb. IV. Refl. 1. A se însenina, a apărea soarele. 2. A sta la soare, a se încălzi sau a se bronza la soare".
stie cineva un expert care sa imi faca o expertiza extrajudiciara de umbrire/insorire?
tre sa fie specializat si pe constructii si pe astronomie...dupa cum indica textul legal de mai sus
[ link extern ]
ContSters267790, utilizator
Incercati pe site-ul ministerului justitiei, in lista de experti/ specialisti tehnici judiciari. Un expert / specialist tehnic judiciar, care detine si autorizatie de la ministerul de resort, va poate face si o expertiza tehnica extrajudiciara, pentru uzul dvs. personal.
Puteti cauta si pe internet, de exemplu aici [ link extern ] /