Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coinchirias, evacuare ocupant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coinchirias, evacuare ocupant

Buna ziua, am inchiriat impreuna cu alte 2 persoane( A si B) un imobil, printr-un act scris, imobil in care locuim in momentul de fata. A, dupa un timp, ne-a propus sa aduca o a patra persoana in locuinta, eu si cu B dându-ne acordul verbal, cu conditia ca dupa venirea acestei persoane, toate cheltuielile (chirie/ întreținere/ utilități/ etc.) sa se imparta la 4. Intrebarea mea este daca am dreptul sa ii solicit acestei persoane sa părăsească imobilul, (doar eu, fara ca A si/sau B sa-mi sustina cererea), in caz ca nu participa la cheltuieli si de asemeni daca am dreptul sa ii solicit sa părăsească locuința, chiar dacă respectiva persoana ar fi participat la cheltuieli pe perioada in care a locuit in imobil. De asemenea as dori sa va întreb, dacă ceilalți doi, sau proprietarul, pot face un contract de (sub)închiriere cu respectiva persoana, fără acordul meu. Va multumesc.
Jonny93, utilizator