Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamurire

Ce inseamna din punct de vedere juridic transmiterea de catre proprietar (locator) a dreptului de folosinta asupra imobilului, ca si obiect al unui contract de inchiriere intre o persoana fizic si una juridica ?
In baza contractului de inchiriere proprietarul lasa chiriasul sa foloseasca imobilul, sa locuiasca in el.
Mesaje editate

@ vioricaiulia

Daca proprietatea se afla intr-un bloc de locuinte se mai justifica aceasta clauza contractuala ?
,,Utilitatile se platesc separat de catre Locatar, nefiind incluse in chirie. Locatarul va incheia in acest sens un contract de administrare cu asociatia de locatari in termen de 10 zile de la semnarea procesului-verbal de predare-primire.''

Este de ajuns simpla precizare de la punctul ,,b'' pentru rezilierea contractului sau trebuiesc trecute si conditii si clauze in situatia in care in urma celor constatate la punctul ,,b'', chiriasul (locatarul), nu vrea sa paraseasca locatia ?
REZILIEREA CONTRACTULUI
5.1. Prezentul contract poate fi reziliat inainte de termenul stabilit in urmatoarele situatii:
a). La cererea Locatarului, prin notificarea in scris a Locatorului, cu cel putin 30 de zile inainte de data pentru care cere rezilierea.
b). La cererea Locatorului, atunci cand Locatarul:
- nu a achitat chiria.
- nu a achitat cheltuielile aferente spatiului inchiriat.
- a provocat stricaciuni insemnate imobilului ori bunurilor aferente sau a instrainat parti ale acestuia.
c). Prin acordul scris al partilor, in orice moment al derularii contractului.
Cornel Vasile, Consilier juridic