Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit nevoi personale

buna ziua.
va rog sa imi spunti cum se procedeaza in cazul in care imprumutantul unui credit de nevoi personale nu mai plateste ratele avand venit din pensie ., proprietar a unui imobil , pt credit este si un girant . de la cine va retine banca rata ? de la imprumutant sau la prima neplata va retine de la girant ?

multumesc
banca nu retine niciun ban. va declara creditul scadent anticipat si va trece la executarea silita. cererea de executare poate fi facuta ori impotriva dvs, ori impotriva girantului ori impotriva amandurora (cel mai probabil). Executorul va solicita instantei incuviintarea executarii, va va popri conturile/veniturile si daca suma este mare iar dvs aveti un imobil poate trece si la executarea acestuia.
multumesc frumos