Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asociat unic,indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asociat unic,indemnizatie crestere copil

sunt asociat unic(am un SRL)si am nascut in sept 2008.Am cotizat din 2004 la casa de pensii si la sanatate .Baza de calcul a contributieiindiv.de asig.soc.pe 2008 a fost de 318 RON.Contabila mi-a spus ca suma se modifica automat in fct de plafonul minim.
Acum nimeni nu stie ce acte imi trebuiept a putea intocmi dosarulca sa pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.
De la Ministerul Muncii,Familiei si Protectiei soc,de pe str Hambaruluimi s-a cerut o adv.de venit(sa fac dovada venitului lunar).Eu nu am venit decit din dividende,dar au zis ca nu-i intereseaza dividendele ci venitul lunar.Venitul lunar este al firmei ,nu al meu ca pers fizica.
In anul 2008 firma nu a avut profit,deci nici eu venit.
As dori sa stiuce acte imi trebuie mie,personal, ca asociat unic(pt ca in lege nu am gasit nimic referitor la acest lucru,sau nu-mi dau eu seama la ce categorie ma incadrez)
Trebuie sa ma raportez la venitul realizat din dividende chiar daca am cotizat la casa de pensii si la sanatate?
Ce se intimpladaca venitula fost nul ?
Pot sa sper la acesti bani?
Incepand cu 1 ianuarie 2009, calculul indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, in situatia persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente sau agricole, se realizeaza de catre Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale, pe baza dovezilor eliberate de autoritatile competente privind veniturile efectiv realizate sau venitul estimat sau, dupa caz, pe baza declaratiei pe propria raspundere a persoanei solicitante.
Oricum, chiar daca aduceti in discutie situatia ca in 2008 firma nu a avut venit si nici dv. profit nu puteti sa nu beneficiati de minimul prevazut , respectiv de 600 lei lunar.
Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, trebuie sa faceti dovada ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de autoritatile competente, sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de angajator sau alt platitor, din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului venituri din salarii, sau, dupa caz, de autoritatea competenta, in caz de dizolvare, faliment ori lichidare judiciara a angajatorului;
b) dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau, dupa caz, dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia deciziei de impunere, eliberate de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole. In situatia in care una dintre aceste dovezi nu poate fi eliberata, persoana indreptatita prezinta o declaratie pe propria raspundere privind realizarea acestor venituri, in conditiile prevazute de Codul penal;
c) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri profesionale neimpozabile;
d) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul asociatilor unici, privind veniturile realizate de acestia;
etc.
elis a scris:

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, trebuie sa faceti dovada ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de autoritatile competente, sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de angajator sau alt platitor, din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului venituri din salarii, sau, dupa caz, de autoritatea competenta, in caz de dizolvare, faliment ori lichidare judiciara a angajatorului;
b) dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau, dupa caz, dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia deciziei de impunere, eliberate de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole. In situatia in care una dintre aceste dovezi nu poate fi eliberata, persoana indreptatita prezinta o declaratie pe propria raspundere privind realizarea acestor venituri, in conditiile prevazute de Codul penal;
c) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri profesionale neimpozabile;
d) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul asociatilor unici, privind veniturile realizate de acestia;
etc.

Ce acte constituie "dovada" si care sunt "autoritatile competente"?