Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil daca am realizat venituri impozabile in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului;fara a fi contribuit la CNPAS si CAS?
Conform legislatiei in vigoare(ORDIN 111/2010,art.7) inteleg ca e posibil...
Va rog sa ma ajutati cu un rapuns pentru care va multumesc anticipat.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC este suficient daca in cele 12 luni premergatoare nasterii ati realizat venituri din salarii, din activitati independenta sau agricole sau perioade asimilate: somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.

2. Plata indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de achitarea contributiilor la sanatate, pensie si somaj.

3. Este vorba de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
Multumesc
Adeverinta de venit trebuie luata de la fisc? Doamnele de acolo mi-au zis ca nu poate sa imi elibereze adeverinta de venit pe 2012. Ce pot face in acest caz?
1. Normele de aplicare a OUG 111/2010 spun ca actele necesare, in cazul dvs, sunt:

- dovada privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a nãscut copilul şi/sau, dupã caz, dovada privind venitul calculat în vederea plãţii anticipate a impozitului, precum şi copia deciziei de impunere, eliberatã de autoritãţile competente, în cazul persoanelor care realizeazã venituri din activitãţi independente şi/sau din activitãţi agricole;

- dovada eliberatã de organele competente, în cazul asociaţilor unici, privind veniturile realizate de aceştia;

2. Mergeti la seful administratiei fiscale si spuneti pentru ce va trebuie adeverinta si el stie sa o faca in acest caz.
Multumesc
O sa ma duc inca o data la fisc sa vad ce rezolv.