Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru si taxa judiciara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru si taxa judiciara

buna seara.cat reprezinta taxa de timbru intr-un proces de succesiune si unde se plateste?pt ca eu i-am dat o suma avocatei ce ma reprezinta,nu mi-a dat chitanta dar la dosar apare ca neplatita.ea este de 10 la suta asa cum m-ia zis av?dar intr-o actiune de constatare e tot 10 la suta din valoarea imobilului?aceasta taxa se plateste la orice proces pe care in deschizi in instanta sau la anumite?e aceeasi in orice proces?nu mai inteleg nimic.va multumesc
Taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor supuse partajului.

In rest, taxele de timbru sunt diferite, in functie de obiectul cauzei. Unele sunt fixe, altele sunt procentuale.

In mod normal ar fi trebuit sa aveti o chitanta pt taxa de timbru si o alta pt onorariul de avocat, ambele depuse la dosarul cauzei pentru a recupera cheltuielile de judecata.
Daca vorbim de succesiune ...
- taxele sunt de 3% daca aveti un partaj succesoral
- stabilirea calităţii de moştenitor - 50 lei / moştenitor
- stabilirea masei succesorale 3% din valoarea masei
- cereri de raport - 3% la valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
- cereri de reducţiune a liberalităţilor - 3% la valoarea rezervei care urmează a fi reîntregită prin reducţiunea liberalităţilor

Pentru "actiunea in constatare", daca obiectul este evaluabil in bani taxa se determina potrivit urmatoruui algoritm>
(1)Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a)până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
b)între 51 lei şi 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;
c)între 501 lei şi 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;
d)între 5.001 lei şi 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
e)între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
f)între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
g)peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.

Daca obiectul constatarii este un drept nepatrimoniala taxa este de 19 lei.
problema e ca in contractul semnat cu av,e trecuta suma de onorariu dar nu am chitanta iar pt taxa am chitanta cu suma dar la termen apare ca actiune netimbrata.ce inseamna?nu sant bune sau ce?nu pot schimba av daca nu ,ma reprezinta deloc?inseamna ca taxa o pierd in caz de schimbare al av,la fel si cu onorariul?va multumesc
Chitanta de achitare a taxei de timbru trebuie depusa in origial in dosar altfel actiunea dvs va fi respinsa ca netimbrata.

Luati legatura cu avocatul si solicitati chitanta pentru onorarul achitat.

Binenteles ca puteti rezilia oricand contractul cu avocatul dvs, problema este ca veti pierde cel mai probabil banii platiti cu titlu de onorariu.

Taxa de timbru nu o veti pierde, ea fiind valabila. Numai ca neaparat trebuie depusa la dosar.
este adevarat ca daca taxele de timbru sant pe numele cabinetului de avocat,nu mai sant valabile daca eu vreau sa-mi schimb avocatul?pt ca eu i-am trimis avocatului banii pt a plati acele taxe dar a zis ca sant pe numele de birou de avocat si daca schimb avocatul pierd acei bani.daca eu i-am dat acei bani ,cum d-zeu sa-i pierd,pt ca nu sant multumita de avocat.cred ca am tot dreptul ca cetatean ,cu banii mei,sa ma duc la alt avocat.pana la urma urmei esto obligat sa stai la acel avocat chiar daca nu face nimic in dosarul tau?atunci pt ce il platesti si de ce i dai acel onorariu?ca sa isi faca treaba,nu?nu mai inteleg nimic,cum functioneaza justitia in romania?va multumesc