Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Nelamuriri legate de contractul de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Nelamuriri legate de contractul de asistenta/reprezentare juridica

buna ziua.e posibil ca primul termen sa fie amanat pt ca av nu s-a prezentat iar acesta a zis ca,oricum termenul se amana pt ca nu avea semnat contractul cu mine,acela in care scrie ca ma reprezinta?cand am fost la el,nu mi l-a dat iar acum mi l-a dat sa semnez.prima oara mi-a dat un contract in alb,fara suma pe care i-am platit-o ca onorariu iar acum a trecut suma,pt ca am refuzat sa-l semnez.asta inseamna ca il pot trage la raspundere daca nu se prezinta la alte termene,nu?va multumesc
Cititi contractul pe care l-ati semnat si veti gasi acolo ce obligatii are avocatul si ce drepturi aveti dvs.

Dosarul nu se amana doar pt ca avocatul nu are contractul semnat. Asta era obligatia lui profesionala daca fusese angajat si daca i se platise onorariul convenit.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
buna seara.daca eu nu sant multumit de avocatul ce ma reprezinta intr-un proces de succesiune pe care l-am deschis de 2 ani,in sensul ca nu se prezinta la nici un termen si nu pune nici un act la dosar,il pot shimba?daca gasesc alt avocat trebuie sa ma duc cu acesta la acela pe care l-am avut sau cum se procedeaza?bine ca mai intai vb cu av ce il am in prezent si i comunic ca nu mai vreau sa ma reprezinte,dar ma el poate continua chiar daca nu il mai vreau ca av?mai pot recupera banii de onorariu si cei de taxe cu totul ca nu mi-a dat chitantele?cum sa fac?eu ca client pe care mi-am angajat un avocat crezand ca ma reprezinta in instanta,am ramas dezamagit la felul lui de cum si-a facut profesia de av fata de mine:neprezentandu-se la nici un termen,termene amanate,nu raspunde la telefoane,etc.asta nu cred ca e conduita de avocat.cum pot proceda in cazul asta?va multumesc pt rabdare si raspunsuri.
Veti pierde cel mai probabil banii de onorariu nu si cei de taxa de timbru, chitanta de achitare a taxei trebuind sa fie depusa la dosarul cauzei.

In urma unei discutii ii comunicati ca nu doriti sa va mai reprezinte si ii solicitati dosarul - daca exista un dosar aflat in posesia acestia.
In mod normal avocatul trebuie sa faca o cerere scrisa la dosar in care sa arate ca s-a reziliat contractul de asistenta. Daca nu el se va rezilia implicit odata cu angajarea noului avocat si depunerea de catre acesta a unei delegatii la dosarul instantei.
buna ziua.ce atributii intra in onorariul avocatului?ma refer ce trebuie sa faca acesta atunci cand te reprezinta intr-o cauza,in cazul meu o dezbatere de succesiune,atunci cand tu esti corect fata de acesta si-i platesti tot onorariul stabilit la inceput dar pe parcursul procesului nu se prezinta la nici un termen?exista vreo institutie unde te poti adresa pt a face lumina sau sa te lamureasca?va multumesc
Normal ca daca avocatul a fost angajat pentru a va reprezenta in dosarul de succesiune si nu se prezinta la termenele stabilite, este o grava incalcare a obligatiilor contractuale si profesionale.

Obligatiile profesionale ale avocatului sunt acelea de maxima diligenta pentru rezolvarea intereselor clientului folosindu-se de toata priceperea sa in acest sens.