avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Nelamuriri legate de contractul de ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Nelamuriri legate de contractul de asistenta/reprezentare juridica

buna ziua.e posibil ca primul termen sa fie amanat pt ca av nu s-a prezentat iar acesta a zis ca,oricum termenul se amana pt ca nu avea semnat contractul cu mine,acela in care scrie ca ma reprezinta?cand am fost la el,nu mi l-a dat iar acum mi l-a dat sa semnez.prima oara mi-a dat un contract in alb,fara suma pe care i-am platit-o ca onorariu iar acum a trecut suma,pt ca am refuzat sa-l semnez.asta inseamna ca il pot trage la raspundere daca nu se prezinta la alte termene,nu?va multumesc
Cel mai recent răspuns: TANASENASTASA , utilizator 13:05, 21 Februarie 2013
dar unde ma pot adresa,carei institutii pt a lua masuri impotriva lui?nu pot recupera nici un ban de la el,nici chitante,absolut nimic.a trebuit sa rezilliez contractul cu el,desi nu voia in ruptul capului,zicand ca nu am dreptul sa schimb avocatul dar mi-am angajat alt avocat,alt onorariu si alte taxe platite din nou,taxe pe care i le-am platit avocatului la momentul cand l-am angajat sa ma reprezinte.ar trebui luate niste sanctiuni pt acesti avocati ce nu-si duc sarcina la bun sfarsit fata de clientul sau.ma pot adresa baroului de avocati unde isi desfasoara activitatea,sau judecatoriei sau in cel mai bun caz ministerului justitiei,pt ca la urma urmei sant o gramada de bani pe care ai-am dat si nu a facut absolut nimic.va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru si taxa judiciara TANASENASTASA TANASENASTASA buna seara.cat reprezinta taxa de timbru intr-un proces de succesiune si unde se plateste?pt ca eu i-am dat o suma avocatei ce ma reprezinta,nu mi-a dat ... (vezi toată discuția)
Succesiune TANASENASTASA TANASENASTASA buna ziua.e posibil ca un avocat sa nu se prezinte la primul termen.pt ca oricum e amanat din oficiu?asa a zis av.la un alt proces nu s-a prezentat la nici un ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocat pretins in avans. cum ma asigur ca avocatul isi va indeplini atributiile? ContSters301351 ContSters301351 Buna ziua! am angajat un avocat pt partaj judiciar.Nu am facut inca contract desi i-am achitat o transa .Procesul incepe peste cateva zile.Avocatul imi cere ... (vezi toată discuția)