Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua.e posibil ca un avocat sa nu se prezinte la primul termen.pt ca oricum e amanat din oficiu?asa a zis av.la un alt proces nu s-a prezentat la nici un termen.e posibil sa imi mai dea banii de onorariu si cei de taxa de timbru inapoi,daca nu mi-a dat chitante si a zis ca sant la dosar iar dosarul e la judecator?multumesc pt raspuns.

Nu exista proces amanat din oficiu, iar deontologia profesionala a unui avocat ii impune sa se prezinte in instanta sa isi reprezinte clientul daca are un mandat in acest sens.

Faceti demersuri si studiati dosarul pt a observa ce chitante sunt depuse acolo. Taxele de timbru nu vi le poate restitui avocatul daca au fost platite in mod legal si exista chitanta la dosar.
daca au fost platite..dar in cazul in care nu au fost,am sanse sa-mi dea banii inapoi?daca totusi sant chitantele la dosar,desi dosarul nu are nimic,e gol,sant valabile in continuarea procesului chiar daca imi voi lua alt avocat?sau noul avocat va deschide o alta actiune sau merge in continuare cu dosarul meu?va multumesc
Daca doriti schimbarea avocatului si dosarul inca nu s-a finalizat, taxele de timbru nu mai trebuiesc achitate inca odata, dar onorariu de avocat da.

Daca dosarul nu mai poate fi continuat din diferite motive si se mai poate introduce o noua actiune, atunci vor trebui din nou achitate taxele de timbru.

Daca nu exista dovada achitarii acestor sume si dvs ati achitat banii, va va fi totusi greu sa faceti dovada asupra platii neputand face proba cu martori. Discutati fata in fata cu avocatul si puneti lucrurile in ordine.