avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IMPORT DIN CHINA PRIN VIENA-PROCEDURA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IMPORT DIN CHINA PRIN VIENA-PROCEDURA?

Buna ziua,

Am un caz: fac import de marfa din China , cu vamuire la Viena, si marfa ajunge la Cluj, printr-o firma care face si transportul si se ocupa de toate actele.
Am primit facturile de transport de la firma de transport, insa declaratia vamala e in germana.
Cum declar in decl 390 acest import? Nu am platit TVA nicaieri. La ce curs (EUR sau USD, si din ce data) fac receptia marfii, avand in vedere ca factura e in USD si e in noiembrie, vama e in EUR si declaratia vamala in USD.Marfa am primit-o in decembrie.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:25, 22 Ianuarie 2013
dvs. ce factura ati primit? pe marfa? pe transport? si de la cine?
dati-ne mai multe detalii?
declaratia vamala de import e facuta in numele dvs? cine actioneaza ca importator?
Buna ziua,

Mai clar incerc sa va explic exact documentele:
Am factura pentru marfa de la partenerul din China, catre care am si facut plata in USD.
Am o declaratie vamala din Viena in Eur si USD, intocmita de Cargo partner GmbH, care s-a ocupat integral de actele de import si apare pe declaratia vamala si transportul pana la noi.
Am factura de transport de la Cargo, in EURO si contravaloarea in lei,pentru transport aerian.
Am factura de transport de la Cargo,in EURO si in lei, pentru transport rutier de la Viena-Cluj, si factura de taxe vamale din Viena, in EURO si contravaloarea in lei. Nu mi s-a cerut sa platesc TVA .
Cum se procedeaza din punct de vedere fiscal? La ce curs fac receptia marfii?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 17 Decembrie 2012
dianna, utilizator
La orice import se foloseste cursul de pe DVI ( probabil ca in lei este cat au scris ei acolo )
In legatura cu tva e ciudat ca ar trebui sa fie "taxat" in viena ( la import)
Nu cumva au platit cei da la Cargo partner GmbH si vi l-au refacturat sub forma de servicii ?
Buna ziua.,
Nu s-au facturat decat taxele de transport de catre Cargo din Romania, aici e dilema.
Oricum trebuie considerat ca o achizitie intracomunitara.
Fiind vorba de un import, la valoarea marfii se adauga si taxele platite (in cazul nostru in Austria care e punctul de intrare in spatiul intracomunitar UE).

Deci, adaugati la factura cu marfa din China si factura cu taxele din Austria (Cine v-a facturat? Transportatorul?) care, insumate, reprezinta valoarea de achizitie a marfii.

Cargo partner GmbH, este firma inregistrata in Romania?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila import scorus69 scorus69 buna seara va rog mult sa ma ajutati cu o monografie la urm.situatie am import FOB non UE pe pe DVI am -total factura import -12924.88 usd usd=3.2251 -val ... (vezi toată discuția)
Intracomunitar sau nu? lucianrom lucianrom Buna ziua, Am urmatoarea problema: O firma din ro platitoare de tva face un import din china in austria. Firma din ro primeste ca documente dvi de pe ... (vezi toată discuția)
Import cu factura din ue stematud stematud Achizitionam materiale de la un furnizor din UE, cu cod valid de TVA intracomunitar, la el in tara. Materialele vin dintr-o tara non UE, noi ne ocupam de ... (vezi toată discuția)