Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Patrimoniu Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Patrimoniu Asociatie

Salut tuturor. Am o intrebare legata de patrimoniul necesar la infiintarea unei asociatii. Am inteles ca trebuie sa fie de cel putin salariul minim brut. Dar mai era mentionat si de asemenea ca ar mai putea fi totodata trecut ca patrimoniu si sediul acestei asociatii. As dori sa stiu cum as putea sa procedez in acest de-al doilea caz.Va multumesc.
Prin hotarare a Adunarii Generale de modificarea patrimoniului initial... insa daca asociatia s-a infiintat in 2008 , atunci puteti sa nu mai majorati patrimoniul initial , intrucat pana la data de 01.10.2008 salariul minim era de 500 lei.

Patrimoniul initial se solicita numai la infiintarea asociatiei.