Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... DECRET NUMAR: 167 DIN 10/04/58 privitor la prescriptia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

DECRET NUMAR: 167 DIN 10/04/58 privitor la prescriptia extinctiva

Cum se aplica acest decret, (inca in vigoare), pentru un proprietar dator la asociatia de proprietari, pentru o suma, din anul 2002, pentru care s-au acumulat penalizari.
Cum pot fi prescrise si in ce cuantum, aceste penalizari ?.
Decretul nu mai este in vigoare din 1.10.2011, ca urmare a intrarii in vigoare a legii de aplicare a Codului Civil.

Asociatia poate de la sine sa constate prescriptia debitului si sa il stearga din lista ori se poate apela la instanta de judecata pentru a constata prescriptia.
Decretul nr 167/1958,a fost abrogat prin intrarea in vigoarea a dispozitiilor codului civil
Pentru a putea preciza eventuala prescriere a penalitatilor este important a se cunoaste daca din 2002 pana in prezent asociatia de proprietari a desfasurat demersuri concrete inclusiv procedura prealabila de recuperare restante
Atentie!!! Datoria prescrisa se va recupera obligatoriu de la presedintele asociatiei si de la membrii comitetului executiv incaz ca nu pot dovedi ca au facut demersurile legale de a recupera datoria respectiva din 2002.De fapt o datorie mai veche de 3 ani legal se prescrie dar se vor cauta vinovatii.
ogra a scris:

Atentie!!! Datoria prescrisa se va recupera obligatoriu de la presedintele asociatiei si de la membrii comitetului executiv incaz ca nu pot dovedi ca au facut demersurile legale de a recupera datoria respectiva din 2002.

Asta doar daca se prevede acest lucru in contractele in baza carora acestia prestau servicii. Si chiar si asa, de regula acesta clauze pot fi lovite de nulitate.

Oricum ceea ce spuneti cu recuperarea datoriilor de la presedinte sau comitetul executiv, este de domeniul stiintifico-fantasticului.
Vezi aliniatul 2 din art. 32 din Legea nr. 230/2007. Sa stitii ca daca respectivi sunt trimisi in instanta judecatorii si aplica daca susnumitii sunt in culpa.Chiar multe hotarari s-au si dat in acest sens.Presedintele si membrii comitetului executiv au un mandat dat din partea proprietarilor iar atributiile lor sunt expres prevazute in Legea nr. 230/2007
ogra, utilizator