Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pt Ofiterii MAPN se poate merge in instanta pe litigiu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pt Ofiterii MAPN se poate merge in instanta pe litigiu de munca conf Cod Muncii ?

Pentru ofiterii MAPN se poate apela la Tribunal - sectia litigii de munca pt daune morale, hartuire psihica, anulare acte administrative si repunere in drepturi ? Sau sunt legati strict de regulamentele militare ? Nu sunt considerati tot salariati ?
nu ofiterii MApN au statutul lor ,adica al cadrelor militare, si au si organe de cercetare militare. Au calitatea de cadre militare in activitate ,,salariul lor'' se numeste solda, dar nu au carnete de munca ca si civilii ,ci fise personale care au caracter secret si nu pot face obiectul instantelor civile .Sunt supusi legislatiei specifice.
leusan, utilizator
Este de competententa instantei de contencios administrativ ..
Am constatat asta Elis...dar nu inteleg de ce numai asa ? Daca un angajat MAPN este platit cu salariu, iar pt asta se platesc impozite si taxe la stat, nu vorbim si de contract de munca ? Prin urmare nu este si conflict de munca ? Asa nu inteleg eu... In politie nu este la fel ?
Un angajat MApN are raport de serviciu si nu raport de munca ... raporturile de serviciu fac obiectul Legii nr.188/1999 si nu a Codului Muncii ...
@Elis

Acum m-am lamurit. Multumesc. Asta nu intelegeam eu. Te referi la legea privind statutul functionarilor publici ? Daca da, vreau si eu legea cu ultima actualizare pls.
Si scuze, m-am recomandat singura din greseala intentionand sa te recomand pe tine. :D
Krissia ., Alte profesii