Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare diurna[salariu]
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare diurna[salariu]

am lucrat ca sudor la o firma din tara cu detesari in strainatate timp de 3 ani.dupa un timp diurna [salariul] a inceput sa intarzie de la data de salarii. fapt care ma determinat sa parasesc firma.ultimul salariu [diurna]nu am mai primit refuzand patronul sa dea vreo explicatie.printre altelea fostul patron mai este si cu evaziunea fiscacala in plin fals si uz de fals in acte si declaratii.am facut sesizare ce-i adevaraqt verbal la garda de finante FOCSANI si cei de acolo mi-au raspuns sec:nu am cei face,in concluzie mai sunt si acte de coruptie,intrebarea mea este CUM AS PUTEA SA IMI RECUPEREZ SALARIUL[DIURNA] SI CUM AS PUTEA SA-L DENUNT PT TOT CEEA CE FACE?
Puteti formula o plangere penala impotriva patronului, plangere pe care o adresati fie organului de politie, fie parchetului de pe langa judecatoria unde firma isi are sediul.
Recuperarea drepturilor salariale se pot obtine sesizand ITM-ul si/sau promovand o actiune in instanta impotriva angajatorului.
Plangerea penala o faceti pentru faptele de evaziune fiscala, fals, uz de fals etc. de care ati amintit.