Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DENUNT???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DENUNT???

Daca X face o sesizare la organele de politie, si acuza pe Y ca a falsificat un act sub semnatura privata cu caracter de act public (Bilet de tratament), si mai este acuzat ca actul respectiv a fost folosit ca proba intr-o cauza civila.
Mai pescurt Y este acuzat de X ca a savarsit doua fapte prevazute si pedepsite de legea penala "fals in acte sub semnatura privata si uz de fals";
Y face dovada cu acte in regula ca actul respectiv nu este un fals,
Intreb Y, poate formula o plangere penala impotriva lui X pentru "DENUNT CALOMNIOS"??#-o
asteptati raspunsul oficial, de preferinta un NUP (neinceperea urmaririi penale) si abia dupa acest moment este indicat sa formulati denuntul calomnios.
Azi Y a mers la audieri la organele de politie unde si-a formulat apararile si a depus si un set de acte in dovedirea nevinovatieie sale si totodata a aratat ca plangerea lui X este facuta cu rea-credinta, si in continuare a solicitat, rasturnarea situatiei de fapt, adica punerea in miscare a actiunii penale impotriva lui X sub aspectul de "denunt calomnios", aratand pentru "economia de timp judiciar", si folosirea tuturor actelor depuse intr-un singur dosar, cu solicitarea de trimitere in judecata a lui X.
Consider ca nu este prematura plangerea lu Y, ca cercetarile s-au rezumat numai la confruntare de acte originale pa ce au fost prezentate organelor de politie pe care le-a semnat "conform cu originalul"..Asteptam..#-o
Da , se poate face si acum plangerea ptr denunt calomnios .
se poate depune si acum plangerea,dar trebuie dovedita intentia denuntatorului de a calomnia.

nu e atat de usor de condamnat pe cineva,pentru denunt calomnios.
frank_kvitta, utilizator
Avand in vedere ca sunt doua pareri contrarii si eu consider ca si distinsa d-na "diana ramona" ca si in aceasta faza a urmaririi penale se poate introduce plangere penala pentru denuntare calomnioasa,avand in vedere si existenta actelor originale despre care relatati