avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nelamurire

buna seara!
daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura privata etc, si toate aceste capete au picat, as putea sa o dau in judecata pt denuntare calomnioasa dupa ce mi vine hartia de la politie cu neinceperea urmaririi penale?
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 17:44, 13 Mai 2009
Puteti sa ii faceti plangere penala pt denunt calomnios dupa ce aveti rezolutia de neincepere a urmaririi penale de la Parchet.
Depuneti plangerea penala avand ca obiect denuntarea calomnioasa ,(aveti aceasta posibilitate chiar acum , insa e importanta si probatiunea ) , la Parchet sau Pol ., odata depusa , vor fi efectuate acte de cercetare !
Daca denuntul este mincinos ( neadevarat) puteti avea castig de cauza.
Daca s-a dat NUP pt ca nu au existat probe se va da NUP si in cazul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
2680426335012 a scris:

buna seara!
daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura privata etc, si toate aceste capete au picat, as putea sa o dau in judecata pt denuntare calomnioasa dupa ce mi vine hartia de la politie cu neinceperea urmaririi penale?

Din cele 5 capete de acuzare a-ti enumerat numai 3?!:)
Care sunt celelante 2:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire ContSters30487 ContSters30487 buna seara! daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios dreaminro dreaminro ori foarte mult sa ma ajutati in legatura cu Cercetarea penala la adresa mea si a sotiei mele,pentru fapta de \"amenintare\",din partea unui vecin (mutat de ... (vezi toată discuția)
Eroare de fapt ContSters154816 ContSters154816 Buna ziua Am primit o rezolutie de NUP in baza prescriptiei faptei Vreau sa o contest deoarece : - prin rezolutie nu s-a demonstrat ca eu sunt faptuitorul ( ... (vezi toată discuția)