Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nelamurire

buna seara!
daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura privata etc, si toate aceste capete au picat, as putea sa o dau in judecata pt denuntare calomnioasa dupa ce mi vine hartia de la politie cu neinceperea urmaririi penale?
Puteti sa ii faceti plangere penala pt denunt calomnios dupa ce aveti rezolutia de neincepere a urmaririi penale de la Parchet.
Depuneti plangerea penala avand ca obiect denuntarea calomnioasa ,(aveti aceasta posibilitate chiar acum , insa e importanta si probatiunea ) , la Parchet sau Pol ., odata depusa , vor fi efectuate acte de cercetare !
Daca denuntul este mincinos ( neadevarat) puteti avea castig de cauza.
Daca s-a dat NUP pt ca nu au existat probe se va da NUP si in cazul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
2680426335012 a scris:

buna seara!
daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura privata etc, si toate aceste capete au picat, as putea sa o dau in judecata pt denuntare calomnioasa dupa ce mi vine hartia de la politie cu neinceperea urmaririi penale?

Din cele 5 capete de acuzare a-ti enumerat numai 3?!:)
Care sunt celelante 2:)