avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eroare de fapt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eroare de fapt

Buna ziua
Am primit o rezolutie de NUP in baza prescriptiei faptei
Vreau sa o contest deoarece :
- prin rezolutie nu s-a demonstrat ca eu sunt faptuitorul ( falsificare )
- nu am avut cunostinta la folosirea documentului ca este fals ?

Cum trebuie sa scriu in plangere ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: amitza , utilizator 18:20, 13 Septembrie 2010
nu aveti motiv sa atacati o rezolutie care v-a dat NUP. asa cum descrieti dvs, inceamna ca rezolutia respectiva va avantajeaza.
In conformitate cu dispar.13 c.pr.pen,avetiposibilitatea sa solicitati continuarea preocesului penal,dar la fel ca si distinsa d-na avocat nu cred ca mai are rost
Da, rost nu ar avea dar daca este nevinovat...
In prezent se poate considera ca el este faptuitorul si nu este corect asa...

avocat Claudiu Lascoschi
victornichiforovici a scris:

Am primit o rezolutie de NUP in baza prescriptiei fapteiVreau sa o contest deoarece :
- prin rezolutie nu s-a demonstrat ca eu sunt faptuitorul ( falsificare )

In situatia in care dvs ca si persoana cercetata beneficiati de solutie favorabila,nu se intelege interesul dvs ,de a contesta solutia
NUP = neinceperea urmaririi penale.

nu a fost inceput un proces penal ompotriva dumneavoastra, nu sti dobandit niciun fel de calitate.

daca a fost facuta o plangere impotriva Dvs. si chiar nu gasiti nik altceva constructiv de facut, puteti sa faceti o plangere pentru denuntare calomnioasa.

eu zic sa va vedeti de viata mai departe si sa nu va mai complicati cu umblatul pe la procese.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire ContSters30487 ContSters30487 buna seara! daca cineva mi a facut o plangere penala la Parchet, pt 5 capete de acuzare, si anume:amenintare, instigar la amenintare, fals sub semnatura ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios cazandetuica cazandetuica In vara anului 2009 am primit NUP in urma unui denunt facut de un cetatean ca l-as fi inselat. Intrucat cetateanul respectiv nu imi da pace sicanandu-ma cu ... (vezi toată discuția)
Acuzatie falsa pentru furt lavi_creata lavi_creata m-am trezit cu politia la usa ca as fi spart masina fostului meu prieten intr-o parcare al unui centru comercial...eu in ziua respectiva fusesem acasa cu ... (vezi toată discuția)