Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este procedura legala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este procedura legala?

Cum procedez atunci cand, un angajat preia o lucrare "la negru", o executa, incaseaza banii si ii cheltuieste in folosul propriu?
Simplu : demarati procedura cercetarii disciplinare ...
Cand incepeti procedura cercetarii prealabile trebuie sa stiti ce fapta a facut si unde este ea prevazuta, ca sa stiti ce a incalcat angajatul.

Fapta ar fi de atragere a clientilor firmei pentru beneficiul propriu si ar putea fi prevazuta in :
1. contractul individual de munca la "Obligatiile angajatului";
2. regulamentul intern al firmei, dar numai daca este semnat de angajatul respectiv;
3. orice ordin sau dispozitie a conducatorului societatii, (inclusiv fisa postului). Ar fi bine sa aveti o semnatura a angajatului ca a a luat la cunostinta.

Daca verificati toate acestea si nu aveti asa ceva, atunci puteti incepe cercetarea discipinara in baza legii, art.39(2) lit. d), conform careia angajatul are "obligatia de fidelitate fata de angajator in executarea atributiilor de serviciu".

Mai trebuie sa va ganditi ce sanctiune doriti sa-i aplicati angajatului, deoarece legea prevede doar urmatoarele tipuri de sanctiuni:
- avertismentul scris;
- retrogradarea din functie pe o durata de maxim 60 de zile;
- reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
- desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune.
Orice fapta care constituie abatere disciplinara trebuie sa fie prevazuta in Reg.Intern ....
Va multumesc mult.